Tarihçi Yazar İsmail Çolak

1971’de Kayseri’nin, Develi ilçesinde dünyaya geldi. 1992’de Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Yazı hayatı 1991’de başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde 1995’e kadar Kürt meselesi ve yakın tarih ağırlıklı yazı diziler ve makaleler yazdı. Sayısız dergi ve gazetede bir kısmı kapak dosyası olmak üzere 700’ü aşkın makaleye imza attı. 1997’den itibaren Tarih ve Medeniyet, Tarih ve Düşünce dergilerinde geniş kapsamlı araştırmaları yayımlandı. Uzun vadeli tarih yazıları kaleme aldığı dergiler şunlardır: Yenidünya, Semerkand, Anadolu Gençlik, Vuslat, Genç Gelişim, Gülistan, Somuncu Baba, Zafer ve Fikirname. Arada bir yazılarının yayımlandığı dergiler ise şunlardır: Türk Dünyası Tarih, Düşünen Siyaset, Diyanet Aylık, Diyanet Avrupa, Keşkül, İlkadım, Eğitim Bilim, Köprü, Mihmandar ve Söz Konusu Vatan İse. Ayrıca, birçok bilimsel sempozyum ve kongreye katıldı, tebliğler sundu. Erciyes Üniversitesi Yayınları arasında çıkan “Devr-i Hamid Ansiklopedisi”ne (5 Cilt/2012), “Abdülhamid Üzerinden Türkiye’yi Okumak” başlıklı makaleyle katkıda bulundu. 2000 yılından itibaren Osmanlı tarihi, kültür ve medeniyeti, yakın tarih ve eğitim tarihi alanlarında araştırma-inceleme türünde eserler kaleme aldı. 40 civarında kitap çalışmasına imza attı. Bazı kitapları, Türkiye’de ilk telif eserler olmaları bakımından daha fazla dikkat çekti. Zaharoff ile ilgili araştırmalarından dolayı Nisan 2004’te Yunan Ulusal Kanalı ERT ile ortaklaşa bir belgesel film yapan Cyclope Productions tarafından röportaj için Atina’ya davet edildi. 16 Mart 2007 tarihinde Özel Ankara Aziziye Lisesi’nin Çanakkale Zaferinin 92. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediği “Yılın Kültür Ödülleri” etkinliği kapsamında “Çanakkale’nin Kahraman Mekteplileri (Okuldan Çanakkale’ye)” kitabından ötürü “Yılın En İyi Tarih Araştırmacısı” ödülüne layık görüldü. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof Dr. Ercüment Ovalı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı

1961 yılında dünyaya gelen Doktor, Bilim Adamı Hematoloji uzmanı Ercüment Ovalı Kırklareli Babaeski doğumludur. Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış ardından 19 Mayıs Üniversitesinde iç hastalıkları ihtisası, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde ise Hematoloji üst ihtisasını tamamlamıştır. 2009 yılına kadar KTÜ’de transplant ünitesi sorumlusu olarak çalışmalar gerçekleştirmiş aynı zamanda Türkiye’nin ilk hücre işlem labaratuvarını açmıştır. Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanını almıştır. Günümüzde İstanbul Acıbadem Altunizade Hastanesi Kemik İliği Nakli ekibinde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevini sürdürmektedir. GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını yapmaktadır. 2017 yılında Amerika’dan Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir. Türkiye’de Hücre Laboratuvarı olarak GMP ruhsatını aldıran tek kişi olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı buluşları ile dünyaya adını duyurmayı başarmış çalışmaları ile ilklere imza atmaya devam etmektedir. 2018 yılında GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Büşra Demir

Büşra Demir, 1999 yılında İstanbul'da doğdu ve büyüdü. Ortaokulda kütüphaneden aldığı ve şiirin nasıl yazıldığını anlatan bir kitap okuduktan sonra yazmaya başladı. Lise'de Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünü okudu. Liseyi bitirdikten sonra yazmaya daha da yoğunlaşıp, Yazarlık Atölye'sine giderek eğitim aldı ve bu alanda kendini geliştirmek için adım attı. Yazarlık Sertifikası bulunan Büşra Demir, Lavinia dergisinde yazarlık yapmaktadır. Aynı zamanda yazdıkları bir çok sitede yayımlanmıştır. Yazmış olduğu Acı Aşk - Ehvenişer isimli hikayesi, yazmış olduğu platformda bir buçuk milyon okunmaya ulaşmıştır.

Araştırmacı Yazar Ethem Erkoç

1950'de Çorum'da doğdu. 1973'te Konya Yüksek İslâm Enstitüsü'nden, 1974'de Bursa İktisadi ve Ticaret İlimler Akademisi'nden mezun oldu. İmam Hatip Leselerindeki kültür etkinliklerinde eksikliği hissedilen tiyatro eserleri konusunda çalışmalar yaptı. Bazı konularda yapmış olduğu araştırma ve incelemelerini çeşitli dergi ve gazetelerde yayımladı.